Zetsuen no Tempest: Tāpēc ka maģija

Zetsuen no Tempest

TV/ 24 ep / Action, Mystery, Psychological, Drama, Magic, Fantasy, Shounen

Sviestmaizes sveiciens!

2012. gadā animācijas studija Bones nolēma ekranizēt mangu Zetsuen no Tempest,pielīmējot ar naglām Civilization Blaster, kā jau Japānā pieņemts. Un šķietami, nekā nosodāma: maģija, pasaule briesmās, izredzētie, laika paradoksi, citplanētieši, amuleti un cita veida “Moment” līmes rezultāti, no kuriem var nedaudz kuņģis sagriezties – iznīcinātāja pilotam, kurš noskatījies visas Naruto sērijas lidojumu laikā.

Sižets būtu sekojošs – ir cilvēciņi, kas izmanto maģiju, kuri dalās divos klanos. Vieniem maģija ir zilā krāsā, otriem sarkanā. Zilās maģijas virspavēlniece ir Kusaribe Hakaze, kura ar maģiju var svaidīties kur un kā iegribas, kamēr citiem pieejama maģijas maksas versija – dažādi amuleti un ziedojumi jāliek lietā, lai kaut cik tas viss darbotos. Savukārt sliktais, ļaunais ļaundaris, protams, ir sarkano pārstāvis – Samons Kusaribe un cenšas pamodināt to ko nevajag, visu nolīdzsvarot – laikam, ja godīgi viņa motīvi ir “TĀPĒC!”.

Protams mums ir savi izredzētie, kuru pienākums ir saglābt pasauli. Tādi ir divi, pirmais – Fuva Mahiro – bravurīgs čalis ar olām. Sametas uz vienu roku ar Hakazi, kurai jāpālīdz atrast Mahiro māsas Fuva Aikas slepkavu, bet par to viņš palīdzēs Hakazei pamest noburtu salu, no kuras viņa, vienkārši ģeniāla iemesla pēc, nevar aizmukt – ()@#, Einšteinam noskaustu. Un otrs, Mahiro bērnības draugs Takigava Joshino, kurš izskatās pēc pārģērbtas meitenes, un protams, ieraugot, ka draugs svaidās ar maģiju un gandrīz pats nomirst – piekrīt palīdzēt. Kāpēc ne?!

Vēlāk uzrodas vēlviens čalis, Hanemura Meguma, kurš ir ģēnijs sarkanajā maģijā un vēl citi personāži, kuri tiek spārdīti pa labi un kreisi. Tad atceras, tad aizmirst par viņiem. Daudzi no viņiem ir apveltīti ar individuālu harizmu, izskats vai izturēšanās, par daudziem atceries pat līdz sēriju beigām – cerēdams viņus ieraudzīt. Taču nē, dažu personu raksturojums tiek žļembāts kā govs zāli, ilgi un dikti, ka hronometrāža vairs nevienam nepietiek, pat galvenajiem varoņiem. Rezultāts – sakošļāti galvenie personāži un kaudze fona manekenu.

Esošais šedevrs ļoti, 10-jā pakāpē, smagi buksē sākumā, rosinot domas par atmešanu, taču visu sēriju garumā autori pamanās pamest notikumus, kuri tomēr tevi notur ar iekšēju cerību uz ko fantastisku. Anime sižets nosacīti dalās divās daļās, kurām teorijā vajadzētu būt vienotām, tomēr otrā daļa veiksmīgi kaut kā uzspļauj pirmajai, aktīvi ignorējot dažus notikumus un personāžus. Šeit arī eksistē sava veida nekārtība notikumu saiknē un loģiskumā. Visas anime garumā, esošie uzsvari tiek likti ne tajā laikā un vietā, lielākoties, attiecīgi, notikumam, kurš šķita mazsvarīgs, vēlāk var piešķirt lielu nozīmi, kas maina visu situāciju un tās uztveri. Un rodas jautājums, kas tad bija tas iemesls. Eksistē divas sērijas kur personāži viens otram cenšas pierādīt ceļošanu laikā, paradoksus un vēl sazin ko – taču maģijas konceptā tas izskatās pārāk zinātniski un smieklīgi. Un tā šeit darbojas daudzi elementi.

Tai pat laikā, viss stāsts grozās gar vienu cilvēku, kas liekas dīvaini, priekš otrā plāna personāža – tomēr sāc just – otaku ir norakts krietni dziļāk. Un tā visas animes gaitā. Vienmēr visam ir savs iemesls. Tikai šos iemeslus, vairumā, uzzinām sakošļātā un neizteiksmīgā veidā. Pat pirmspēdējā sērijā tiek pieminēts ļoti interesants fakts un neticās, ka lūk, tūlīt anime beigsies. Nākas pamest aci iepriekšējās epizodēs vai nekas nav izlaists? Bet šis fakts tikpat ātri pazūd cik parādās, godīgi sakot viņam jau pirms tam ir priekšvēstneši, taču tas nemaina būtību. Un nākas vien kasīt galvu par to – vai visiem ir pohujisma, atvainojos, sindroms vai tā ir ierasta lieta esošajā pasaulē.

Piedevām šeit eksistē arī žanru nekārtība – rupji runājot, anime var atsijāt divās kaudzītēs – romantika un piedzīvojumi. Protams šeit iejaucas citi žanri kā mistika, fantāzija utt., bet viņi pazūd romantikas piedzīvojumu dejā. Ja godīgi, šeit esošie romantiskie un dramatiskie mirkļi šķita daudz pilnīgāki un patīkāmāki nekā viss parējais. Kamēr pēkšņi studijā neiebrāžas cilvēki, visus smagi piekauj, sazīmē un saraksta asa sižetu, vietējais Napeleons domādams, ka viņš ir Einšteins kurš atsities filazofijā, saraksta vēl savu. Tikmēr autori noplāta rokas – ko darīt, termiņš spiež, nav laika pārtaisīt. Rezultātā anime sabrūk pa daļām – atsevšķi tās izskatās lieliski un labi.

Rezultātā anime lēkā no viena notikuma otrā, no viena žanra citā, pavēsta mums vienu notikumu un par to atklāti aizmirst, parāda personāžu un izmet viņu uz ilgstošu laiku, mūzikālais fons šeit arī īsti labi nestrādā. Daudz epizožu un scēnu, kurām vispār nav jēga. Pusi izgriežot, būtību nezaudēs. Galīgi aizmirsu – mīl šeit viņi dikti citēt Šekspīru, taču tas ir bezjēdzīgi, tas būtu tas pats, ja “sēmušku patruļa” tev paprasītu telefonu piecrindās.

Savā būtībā Zetsuen no Tempest nav slikta, taču tai bieži pietrūkst kopsaucēja un pārāk ilgi paliek pie noteiktām lietām, lai gan sākotnēji samērā labi sevi prezentē. Varēja sanākt teicama, vienkārši izcila drāma ar romantikas ievirzienu un tam pa virsu psihloģisks piesitiens uz maģijas karkasa. Taču autori nav kaut kā spējuši vienoties, ko tad īsti parādīt un metuši iekšā visu to, kas kuram paticis. Taču animei piemīt vajadzīgās dotības, lai daļa no skatītājiem nebūtu miruši pēc noskatīšanās.

Visiem garšīgas sviestamaizes pie labas anime!

P.S. Beigās ir visbezjēdzīgākā scēna anime vēsturē. Un animācija ir anime standarta rāmjos.

Dīvānu kritiķi

  1. Stāsts par zilajiem magiem, starp kuriem ir meiča, kura pa blatu dabūjusi neierobežotu maģijas krājumu. Un sarkanajiem magiem, kuriem šāds izkārtojums nepatīk, tādēļ viņi nafig deportē meiču uz neapdzīvotu salu, lai ietaupītu naudu uz vīzu, un sāk kratot ķēdes piesaukt milzīgus lidojošus dadžus, kas ļoti slikti ietekmē vietējās populācijas veselību.

  2. Diez vai labāk pat var pateikt.

  3. Vispaar nedaudz nepareizi. Tie, kas vinju pameta uz taas salas, bija vinjas piederiigie jeb tie pashi zilie magi. Sarkanais mags tajaa briidii bija pazudis, jo taads bija tikai viens. Kaa arii vinji pashi nesauca taas lidojoshaas roziines. Taas tur paraadiijaas, jo tas zilais koks tipa saaka apdraudeet cilveeci, ko zilie magi uzreiz nesaprata un centaas vinju pasargaat no sarkanaa… Vispaar, galiigs sviests tas staasts, bet taapat divreiz noskatiijos, jo patika pirmaa seeriju puse. Visa taa blefoshana un meloshana. Otraa puse nedaudz pieviilaa, bet toties pashi teeli palika nedaudz interesantaaki.

Turpini sarunu animeforums.lv

Dalībnieki