Shinzo – teicama nostaļģija

Tūkstoš gades sākumā iznāca maza un kūtra anime kura pēc sava izskata līdzinājās tā laika Pokemoniem, kā arī pēc kopējā stila atgādināja kārtējo asa sižeta mult-seriālu, kura mērķis ir mums ko pārdot. Taču patiesībā tas bija kas vairāk.

Shinzo Cover

TV / 32 ep / Shounen, Adventrue, Sci-FI

Latvijas televīzijas ekrānos jeb TV3, Shinzo praktiski nonāca vienlaicīgi ar Pokemoniem un Digimoniem – cik nu atmiņa ļauj atcerēties. Protams pirmie divi bija krietni populārāki, tāpēc esošajam šedevram ētera laiks tika likts pats neērtākais – ap pulkstens diviem dienā – kad norisinājās vēl mācībās vai tikko knapi spēji atnākt mājās.

Seriāls sastāv no divām sezonām. Pirmā sezona no 1-21 sērijai un no 22 – 32 epizodei attiecīgi. Pie tam katra sezona pa savam stāstīja stāstu, kurš šajā šķietami bērnišķīgajā antūrāžā spēlēja pa nopietnam, taču iesākumam īsumā par sižetu.

Darbībā norisinās tālā nākotnē, kur cilvēkus veiksmīgi iznīcina ģenētiskā rase kuru radīja paši cilvēki, lai cīnītos ar nāvējošu vīrusu. Kāds zinātnieks savu meitu ieliek kriogēnajā miegā, cerot uz to, ka kādu dienu viņa spētu nest mieru starp izdzīvojošajiem cilvēkiem un ģenētiskajiem brīnumiem Enterrāniešiem. Jakumo, kreogēnā skaistule, iemanto neparastas spējas momentā, kad uz zemi noveļās meteorīts kurš savukārt Enterrāniešus padara par ļauniem.

Pēc 500 gadu snaudas viņa pamostas saprasdama, ka Zeme vairs nav tāda, kāda bija. Dodoties atrast pilsētu Šinzo, kur itkā dzīvo pēdējie cilvēki, viņa satiek trīs turpmākos ceļabiedrus – Mušru, Saago un Kutalu. Laikā gaitā viņa uzzina pagātnes noslēpumus un to, kas patiesība notika ar planētu.

Mushra, Kutaal, Sago

No kreisās uz labo: Sago, Mashura un Kutal savās cīņas formās.

Pirmās sezonas beigās sižets apraujas un pēc tam sākas sava veida alternatīvā notikumu versija kurā parādās jauni varoņi un notikumi. Vēl 2008 gadā iznāca OVA – kura principā ir sakapāta TV versija.

Sižets maskējas zem samērā vienkāršas, taču tam laikam labas animācijas. Kura pēc rakstura ir bērnišķīga gluži kā paši personāži. Labie ir labi, jo viņi ir labi un ar ļaunajiem tas pats. Taču laika gaitā sāk uzpeldēt tādas lietas kā pašziedošanās, neatlaidība, morāles principi, naids un bailes, citas lietas. Katrs personāžs appaug ar daudzām un dažādām rakstura iezīmēm, kuras atdzīvina šos šķietami akmeņainos personāžus, kuri ir tādi, jo esošā pasaule nepieļauj vājuma izpausmes. It īpaši, ja ceļo ar sugas pārstāvi, kuru katrs trešais vēlas nogalināt.

Piemēram Kutals mīļš kaķveidīgais, kuram patīk paēst, taču sadusmojot mīļo pūkainīti, parādās zvērs kurš savā ceļā visu nones. Tas pats ar Mušru – jokdaris, kur visu laiku velk uz zoba un izskatās vairāk pēc vidēja cosplayera, taču rezultātā ir viens no stiprākajiem uz “Zemes”. Un tā ar daudziem.Shinzo

Negaidīti pavērsieni un notikumi, kuri nenotiek pēc principa – kāda negaidīta laime. Šeit protams veiksmes sakritības netiek atceltas, taču tās notiek nedaudz ticami. Personāži ievanojami un mirst tavā acu priekšā – neatkarīgi no tā kāda loma viņiem bija atvēlēta. Runājot par nāvi – šeit viņi mirst dīvainā veidā. Pēc nāves no nelaimīgajiem izkrīt kārts kuru apēdot tu gūsti papildus labumus – iemaņas, cīņas prasmes, ieroci vai sazin ko citu. Kas savulaik un tagad, liek domāt, ka kaut kur eksistē šāda tipa kāršu spēle – rakņājoties pa internetu, neuzdūros tiešai informācijai par jebkāda veida kārtīm priekš spēles, neskaitot kolekciju kārtis, kuras nāca klāt VHS kā bonuss, kur bija attēloti vien personāži un nekā vairāk.

Kau jau minēju, animācija ir laba. Pietiekami piesaistoša bērna acīm – koša un spilgta. Cīņu ainas aizraujošas un piedod savu asumu. Arī personāži nav pēc viena šablona zīmēti –vismaz galvenā plāna pārstāvji. Pat ļaundarus sanāk atcerēties un pat sāc viņiem simpatizēt. Tandēmā ar mānīgiem raksturiem sanāk nenositama konbinācija.

Skaņas celiņš ir – normāls. Nav nekas ar ko tas izcletos. Ja neskaita ievadu, kurš principā ir standarta, tomēr spēja ar kaut ko aizķert, kuram  bija vairākas versijas pa pausauli, taču vismaz mūsu pusē to pazīst ar šo:

https://youtu.be/chi3Q0lP-CA?t=39s

Kopsavilkums – no personāžiem pārsvarā darbojas ceļabiedri, tikmēr Jakumo paliek skatītāju lomā. Visu asa sižetu, emocijas, pārdzīvojumus uz sevi velk viņi, bet Jakumo dēļ pārliecības, ka visu var atrisināt sarunu veidā, bieži nonāk pie tā ka trijiem brašajiem nākas izmantot savu spēku, kamēr viņa malā kaut kur guļ.

Shinzo sižets ir pamācošs un paceļ daudzas netipiskas tēmas šāda tipa seriālam, kuras  jaunam prātam var būt nesaprotamas, bet liks uzdot atbilsošus jautājumus, kas saskaņā ar personāžu uzvedību, cīņām un dažiem citiem elementiem veido pavisam nesliktu un stabilu skatāmo gabalu. Kas laikam dēļ tā, ka darbs balstīts ir pasaules literatūras vaļa Journey to the West.

Protams skatoties to apzinātā vecumā nekas īpaš – vidēja animācija, morāles nostādnes pārāk saldas. Kā rezultātā atkarībā no esošā vecuma – kads anime vērtēs uz zeltu, kāds uz koka medaļu.

Taču ir viens liels BET – mūsdienu aptstākļos Shinzo atrast kaut nedaudz piedienīgā kvalitāte, ja runājam par online versijām, ir vairāk nekā grūti. Maksimālais, ko esmu atradis ir 640×480. Protams var uzdurties 720p versijām – bet bieži vien tas ir iepriekšējā formāta konvertējums, kā rezultātā bilde ir vēl bēdīgāka. Un tad ne vienmēr būs pilns sēriju vai tehniskā atbalsta piedāvājums. Paveiksies, ja vismaz pirmā sezona būs.

DVD var arī iegādāties – taču, priekš senatnīgas anime, cenas ir vairāk nekā kodīgas – sākot no 60 eiro par 13 epizodēm, kura pie tam nav skaidrs no kurienes nāk un kādā valodā.

Kā rezultātā esošais raksts būvējas uz pieejamā materiāla un atmiņām kuras spēj izspēlēt ļaunu nostaļģisku joku. Taču lasot citu atsauksmes internetā skaidrs ir viens – savam laikam Shinzo spēja aizraut ar savu sižetu un spēj joprojām, kas daudzām anime mūsdienās tik ļoti pietrūkst. Pagājuši gadi, bet par viņu vēl joporjām atceras, lai arī pieejamība ir neliela.

Dīvānu kritiķi

  1. Es atceros šito. Skatījos katru dienu līdz pēdējai sērijai. XD

  2. Pašlaik On Hold, bet vasarā iesāku un tiku līdz 22 ep.
    Super atmiņas. Ir prieks redzēt, ka vēl kādam šeit šī ir nostaļģija

  3. Ak nē… es jau biju paspējusi aizmirst…
    Man arī ir nostalģija, bet gandrīz pretējā formātā. Kad to vēl pa tv rādīja es biju aktīva heitere. Ideja interesanta, tēli interesanti, bet tad tā… Jakumo. Kā es viņu nevarēju ciest. Pat dakimakurai ar viņas attēlu būtu vairāk funkcionalitātes. Joprojām esmu saglabājusi izteiktu nepatiku pret to, ka ‘galvenās varones’ tiek tik padarītas tik ļoti nevajadzīgas.

    Protams, to pa tv rādīja pirms simts gadiem, tādēļ manas atmiņas par detaļām var būt nepareizas (un vēl es vienā bridī kategoriski atteicos turpināt skatīties), bet damn Yakumo, they did you nasty :cry:

  4. Atceros, ka šo biju redzējis, bet, lai arī cik piepūlētu atmiņu, maz kas cits prātīgs lec prātā. Daži miglaini varoņu tēli.

Turpini sarunu animeforums.lv

Dalībnieki