Ready Player One – popkultūras pica

Ready Player One ir līdz šim 2018. gada neparastākā filma. Tā ir slavas dziesma geek kultūras pazinējiem, lielākā vai mazākā mērā. Taču vienlaicīgi spēj izsist no kājām zemi tiem skatītājiem, kas ne pennija nezina par videospēlēm, anime vai filmām un citām geek kultūras lietām.

Dziļi nebraucot sižetā: 2045. gadā visi meklējot patvērumu no drūmās realitātes dodas uz virtuālās realitātes pasauli OĀZI. Tās radītājs pēc savas nāves izlaiž video, kur paziņot sacencības par Easter Egg jeb “Lieldienu olas” atrašanu un atradējs iemanots totālu kontroli pār OĀZI. Tikmēr šo oliņu meklē kompānija IOI, kuras mērķis ir izvietot simtiem dažādu reklāmu spēles pasaulē, pret kuru pretotājās spēlēs radītājs.

Jāmin, ka Ready Player One balstās uz grāmatu ar tādu pašu nosaukumu, kas izlaista 2011. gadā un sarakstīta Ernesta Klaina rokām, no kura tiesības ekranizēt iegādājās jau gadu iepriekš. Tāpēc filma izstrādē jau atradās turpat 8 gadus un nav brīnums, jo šķita, ka filma ar tik daudzām atsaucēm, kas ir grāmatā, nav realizējama dēļ daudzajām autortiesībām. Gluži kā ar Lego Movie, kur pēc leģendām juristu bijis vairāk nekā paši animatori, kuri skraidīja saskaņojot katru personāžu un tā tekstu.Ready Player One

Un tomēr ne visu ir sanācis sarunāt vai saskaņot, dabīgā veidā radoties kaut kādām atšķirībām vai nepilnībām salīdzinājumā ar grāmatu – kā viens no iemesliem. Un šeit grāmatu lasītājus var saprast, kāpēc daudzi spļaudās par filmu. Ready Player One filmas garumā šur un tur jūtama sava veida nepateiktība. Un tās ir principā pašas parastākās lietas, kā cilvēki dzīvo ārpus OĀZES ar ko nodarbojas, kur strādā, nav redzams šis ikdienas ritms. Taču pēc savas dabas tas netraucē Ready Player One kopējam sižetam.

Tas ir viengabalains un loģisks, filmas dinamika ir sakārtota un neliek garlaikoties. Kaujas, iedziļināšanās pasaulē, personāžu atklāšana notiek pareizajos momentos. Pasaules detaļas pietiekami plašas, taču neiedziļinoties paskaidro šo pasauli, paralēli sniedzot pareizos domu graudus skatītājiem. Un lielu, milzīgu vagonu ar ķerru atsauces, kuras šeit spēlē ne tikai vizuālu fonu, taču arī pa tiešo veicina filmas darbību un attīstību, kas ir viens no klupšanas akmeņiem.

Klupšanas akmens tieši dēļ sava tiešuma, ja tā izteikties. Nezinīšiem šie momenti var šķist sveši un nesaprotami, neradīs iemeslu smiekliem vai citām emocijām. Tie, kas nezina Iron Gigant vai Mechagodzilla, nezina neko par Kubrika Mirdzumu vai uzvelkot brilles kā Klārks Kents uzreiz nomaskēsies. Labi, filmu personāži kur ir liela iespējamība, ka ir vismadz dzirdēti. Bet videospēles un anime. Tas vispār daudziem ir nezināmais lauciņš. Lai arī priekšplānā darbojas masveida atsauces, kuras būs zināmas lielākajai daļai skatītāju, vienalga dažas ir pat samērā specifiskas priekš tēmā neesošam cilvēkam.

Atsauces šeit nosacīti var dalīt trijās kategorijās – tās kuras uz sevi velk filmas sižetu un ir ļoti samērā būtiskas filmas notikumos, atsauces kuras neko nerosina taču papildina priekšplānu un pārsvarā tās jau ir noteiktās aprindās zināmi personāži vai lietas. Un autsauces kuras darboja, lai piepildītu fonu un to dažādotu. Kā pieņemsim Battletoads. Atsauces pēc sava rakstura sākās no agrīnajiem 80-tajiem līdz pat mūsdienu zināmākajiem šedevriem. Cik noprotu grāmatā atsauces ir vairāk no 20. gadsimta perioda.

Kas attiecībā par grafiku – es varētu pateikt, ka viss ir lieliski un piekasīties, ka pamanam nav kur īpaši. Spīlbergs jau demonstrēja, ka ar motion capture jeb kustību tveršanas tehnoloģiju viņš ir uz TU filmā The Adventures of Tintin. Šeit personāžu animācija izskatās ļoti detalizēti, kā paši personāži un brīžiem pat gribas apturēt, lai visu izpētītu tuvāk. Arī filmas vadībā eošie varoņi kā Parzivāls, Daito, I-R0K, Art3mis un citi ir vienkārši vizuāli satriecoši. Daudz kur var redzēt, ka autori tiešām ar rūpību ir radījuši daudzus personāžus no nulles, lai tie atbilstu saviem orģināliem. Visas action scēnas kas notiek OĀZĒ ir elpu aizraujošas un vienkārši prātām netveramas. Visu šo daiļumu izbaudīju Forumcinemas SCAPE zālē, kas man bija pirmo reizi. Konkrēti uz šo filmu, biļetes cena šajā zālē atmaksājas pa pilno – bilde, skaņa (protams, ērtums) rada satriecošu, brīžiem pat neaizmirstamu un mazliet pat šokējošu efektu.

Personāži – .. nezinu ko teikt. Viņi attīstās un aug. Katram no viņiem pa savam ir iemesls kāpēc spēlē OĀZI. Katram ir savs dzīves mērķis – gan virtuālais, gan reālais. Ļaundaris, lai arī izskatās iespējams komiski, tomēr atspoguļo mūsdienu realitāti un to, cik izstrādātāji vai izdevēji cenšas visu monitizēt, domājot par peļņu nevis par to, kā tas izskatīsies galu galā. Vai ne EA? Protams, laba reklāma arī veicina autordarbu, taču runa iet par atklātu un agrasīvu reklāmu vai monetizāciju. Arī paši spēlētāji tiek parādīti ar dzīves patiesības daļinu, kas no vienas puses gan liek iesmieties, taču vienlaicīgi liek šausmināties. Cik nav dzirdēti stāsti, ka tur lūk kāds nospēlējis visu naudu kaut kādā spēlē vai miris dēļ tā, ka spēlējis bez pārtraukumiem vairākas dienas neēdot un nedzerot.

Kā arī vairums personāžu kuri kaut kādā veidā mijiedarbojas ar sižetu  pa savam ir unikāli savā attieksmē. Katriem piemīt sava harizma kuru sanāk vien apbrīnot. Pat šķietami statisks kareivis spēj vienā momentā sev pievērst uzmanību. Vai absolūts ļaunums, kuru moka kakla sāpes un mīl pamuldēt sāk izskatīties piemīlīgi smieklīgs.

Ready Player One

Ar humoru filmai arī viss ir kārtībā un dažviet tas ir samērā melns, taču liks nosmīnēt jebkuram, pie tam šādos gadījumos ir pareizais akcents, skatītājam tiek dots pamatots iemesls sajusmināties par šādu situāciju. Ir daudz tieši vizuālā humora, kurš tiešām ir labi realizēts un katrs šāds moments, zinot uz ko tas atsaucas, vispār rada momentālas emocijas. Varoņu emocijas ir pamatotas, tām tu tici un izproti tās.

Ready Player One pa savam ir triumfāla filma. Ko tādu atkārtot reti kuram režisoram sanāktu. Spīlbergs radīja fantastisku, visās šī vārda izpratnēs, ģimenes filmu, kuru pēc idejas būs interesanti skatīties pieaugušajiem un noteikta vecuma bērniem. Filma spēj pasniegt pareizās vērtības par videospēlēm – parāda tās tumšo pusi dēļ kuras anime, spēles un daudzas citas lietas uzskata par ļaunumu saknēm, taču tāpat parāda skeptiķiem, ka virtuālo pasauli izmanto tie, kam ir grūtības komunicēt reālajā pasaulē, kaut kādu iemeslu dēļ. Ka virtuālajā pasaulē mēs varam būt jebkurš un mūsu kaites, slimības vai fiziski defekti var būt nemanāmi un likt mums justies tādiem, kādi vēlētos būt.

Ready Player One

Savukārt geek kultūras pārstāvjiem tā vispār ir medus maize. Ready Player One noteikti ir BlueRay pirkšanas vērta, jau dēļ vizuālās daļas vien. Būs interesanti caurskatīt katru kadru un kaut kur ekrāna stūrī atrast kādu personāžu un pateikt: “Hei tas taču no manas bērnības!” Jā.. nostaļģijas šeit netrūkst.

Autori principā ir izdarījuši titānisku darbu – grāmatu spējuši iebāzt nedaudz virs divām stundām, pie tam sižetu pasniedzot saprotamu un nesaraustītu. Ieliekot pareizo idejo, lai arī vienkāršota, tomēr saprotama ikvienam tandēmā ar satriecošu vizuālo pusi. Un, protams, atsauces un atsauces, vēlreiz atsauces un atkal atsauces. Personīgi es paspēju saskaitīt ap kādām 30, bet noteikti ir vairāk. Spīlbergs parādīja, kā jāuzņem filmas par geek kultūru saistītām tēmām.

P.S. Grāmatu neesmu lasījis.

Notable Replies

1. Y pinned oO

2. Trending topic, I assume. Svaiga filma.

3. Nu ķipa pinno parast tikai foruma aktualitātes. Ja filma ir trendy, tad topic tāpāt būtu augšā :smiley:

4. Ko tu vari vienmēr pukstēt, ja kaut kas nepatīk tad pats to sev atspraud nost un dzīvo tālāk!

5. Ne! Es par godīgu sirsniņu konkurenci :D

6. Piesprausts ir tikai pie Kino kategorijas, nevis globāli. Un to līdz noteiktam laikam. Šovakar tam jāpazūd. Ekspermentējam ar d6 formātiem…

7. Gribētu šim apskatam vien pievienot nelielu lietu, neskatoties uz to, ka filmai kopumā ir pozitīvas atsauksmes , vismaz IMDB ir 8.0 vidēji, tomēr savās mājās ( ASV ) filmai ir finansiāli zemi rādītāji, vislabāk tai iet ārzemēs un īpaši Ķīnā. Nav zināms pašlaik kāds bija budžets, tomēr pagaidām pateicoties pārējai pasaules daļai, filma domājams spēs sapelnīt savu.

Daži teiks, iespējams, nu un ja nesapelnīs… tieši šādu filmu finansiālais panākums vai izgāšanās nosaka industrijas dažādīgumu un virzienu. Piemēram, Deadpool - R filma kura spēja atpelnīties un parādīt, ka R filmas spēj pelnīt, mums dāvāja Logan, kā arī studijas sāka būt labākās domās par R reitingu. Atcerēsimies Marvel visumu, pirmais Iron Man bija ļoti fin. veiksmīgs, kas arī notteica ka Marvel visumam būt.

8. Noskatīšos, lai redzētu šo brīdi :smiley:

9. @Onii_chan Tracer parādās stabili 2 reizes. Man šķiet bija vēl trešā, bet iespējams maldos.

10. Redzu Tracer (Overwatch), Chun-Li (Street Fighter), Lara Craft (Tomb Raider).

11. Es zinu, ka Treisere parādās arī vēlvienā vietā, tik nevaru to brīdi googlē atrast, bet vai Treisere parādās arī trešo reizi es gan nezinu

12. Starp Croft un Tracer Cassie cage no Mortal Kombat, Skeleti no Army of Darkness.

13. 10 min meklēju Tracer, bet neatradu. Acis visu laiku skatās uz Lara Croft :smiley:

14. Noskatīts. Specefiski, fascinejoši, gīkisski! :3:

All hail OASIS!

hqdefault

15. Šodien noskatījos. Šī ir tagad viena no manām visu laiku mīļākajām filmām. An ode to the nerd/geek/gamer culture.

16. Ja godīgi, tagad atdziestot, visu apsverot un apdomājot daudzas pozīcijas nonācu pie netīkama secinājumu - filmai ir ļoti vājš sižets.

Es sāku sevi uzķert uz domas, ka jā - VR pasaules dažādība un atsauces novērsa manu acus skatienu no daudzām problemātiskām lietām, piemēram, es vispār nebiju pārdzīvojis par varoņiem. Man bija pēc idejas vienalga vai viņi izdzīvo…
    -Skat!! Mehagodzila cīnās ar Iron gigant! ammm … Ko lūdzu teici?
    -Nopietni! Filmas pasaule, lai arī nosacīti attaisno dažus momentus, taču vienalga - varoņu maģiskā izglābšanās ir tāds JACKPOTS, kas nespīdētu pat Harijam Poteram, Da ko tur daudz - pat Gendalfam tāda loze nekristu! Pa savam sižeta pusē pret filmu samērā daudz jautājumu sāk rasties…

P.S. Filmā esot pašlaik saskaitīts ap 300 atsaucēm - a es pieminēju nožēlojamas 30…

17. Man arī nerūpēja personāži. Bet es ne jau personāžu dēļ skatījos. Es skatījos šo filmu tādēļ, ka tā svin geek,nerd,gamer kultūru. Un plus tas moments, kad tas korporātists saņēma pa riekstiņiem es iedomājos EA (Electronic Arts) viņa vietā. Tas bija tik patīkami. The celebration of the Nerd/geek/gamer/fan culture is what this movie was about to me.

18. Pēc visa tā ko līdz šim esmu redzējis un lasījis, man tomēr vēl projām rodas priekšstats, ka filma ir neskatāma. (neesmu redzējis filmu)

19. Filma manuprāt bija Ok. Bija labi skatīties un meklēt kaut ko pazīstamu, bija daudz kas nebija vajadzīgs.

Grāmata man patika daudz vairāk.

Continue the discussion animeforums.lv

Participants