Jungle Speed – daudzpusīga

Jungle Speed OriginalIespējams, daļa lasītāju ir pazīstama ar galda spēli Jungle Speed. Tas nozīmē, ka Jums būs jālasa uz pusi mazāk. Savukārt pārējiem – laipni lūgti ātruma un sāpju pasaulē! Par pēdējo pajokoju… iespējams.

Tālajā 1991. gadā iznāca galda spēle “Jungle Speed”, kuras autori bija Tomass Vuarčeks (Thomas Vuarchex) un Pieriks Jakovenko ( Pierric Yakovenko). Lai arī mūsdienās par spēli ir atbildīga kompānija “Asmodee Edition”, tā savu struktūru nav īpaši mainījusi un praktiski atbilst teicienam- džungļos izdzīvo  gudrākais, stiprākais un izveicīgākais, lai gan pirmais faktors īpaši nepalīdzēs spēles gaitā.  Sākumā sauso teoriju, kura nav tik grūta pēc idejas, savukārt pats spēles process liks ne reizi no apmulsuma vai dusmām saraut pieri.

Nedaudz par pašu spēli

Spēli var spēlēt no diviem līdz desmit cilvēkiem, lai gan praksē ir pieredzēts kuplāks spēlētāju skaits. Aptuvenais spēlēšanas ilgums 10 minūtes – bez papildinājumiem.

Galda vidū stāv figūriņa, koka vai plastmas, saukta par Totēmu, kura pie noteiktiem apstākļiem jāspēj pirmajam pagrābt. Spēlētājiem izdala kārtis uz kurām sazīmētas dažādas formas. Spēlētāji pulksteņa virzienā kārti izvelk virzienā no sevis, pretiniekiem sniedzot sekundes iespēju pirmiem ieraudzīt kārti ar simbolu uz tās. Tiem kuriem sakrīt kāršu simbolika, cīnās par Totēma ieguvi. Kurš paķēris pirmais, atdot savas izliktās kārtis pretiniekam, kurš tad ar’ turpina gājienu. Neiespējamā misija – tikt no visām kārtīm vaļā, tajā skaitā izliktajām. Taču, lai dzīve nešķistu garlaicīga, talkā nāk trīs efektu kārtis (no kreisās un labo pusi) .

Krāsu savienojamība (Color Match) – daudzkrāsainas bultas iet uz iekšpusi. Tiek ņemts vērā tikai krāsas nevis forma. Effekts ir spēkā kamēr netiek aizsegta esošā kārts. Kā arī šo kārti neizmanto ja ir mazāk nekā trīs spēlētāju.

Ātrā ķeršana (Fast grab) – bultiņas norāda uz kārts centru. Ik vienam spēlētājam ir tiesības cīnīties par totēmu, tas kurš pirmais paķer, liek savas izliktās kārtis zem Totēma. Nākamajam zaudētājam nāksies tās savākt.

Visi izliek kārtis (All Flip) – bultas norāda uz kārts malām. Spēlētājs, kurš to izvilcis, skaita līdz trīs un visi vienlaicīgi izliek savas kārtis. Šajā momentā var cīnīties pat vairāki spēlētāji par Totēmu. Vinnētājs izlemj kurš savāks pārējo cīņā iesaitīto kārtis, protams, ja tādu ir vairāk par diviem.

Taču ir nelieli “bet” efekta kārtīm tās izliekot pēdējās.

  • Color Match, spēlētājs paceļ augšā visas kārtis un spēlē no jauna.
  • Fast grab – ja nepaspēj paņemt totēmu, ceļ augšā visas kārtis.
  • All Flip dod nekavējoties uzvaru, liekot visiem apgriezt savas kārtis, bet šo novieto zem Totēma.

Protams – spēlētājiem par savām krabju spīlēm, kurmja aklumu un citiem dabas dotiem talantiem pienākas sods, kad jāsavāc visu spēlētaju izliktās kārtis.

  • Tiek pagrābts totēms, tad kad to nevajag darīt – bieži tiek pieļauts dēļ simbolu līdzības
  • Apgāž, aizskar vai citādi “uzmācās” totēmam.
  • Neizliek kārti virzienā no sevis
  • Izmanto vardarbību pret citiem spēlētājiem, lai tie nedabūtu totēmu – visādi bloķē, grūž prom roku vai piedraud iebāzt totēmu kaut kur…

Spēles jauninājums

2011. gadā “Asmodee” izlaida jaunu versiju, kur tika atjaunots kāršu dizains un dažos tirgos koka totēms tika aizvietots ar plastamu, drošības nolūkos. Parasti, tieši ar šo versiju tiek izmantoti spēles dažādie papildinājumi, kuri sevī ietver 80 dažādas kārtis, kuru starpā ir daudzi jauni simboli un efekti:
Inner Hands (rokas uz iekšu) – bulta rokas formā norāda uz centru, šajā gadījumā visi liek ātri savas rokas uz totēmu, lai tas nenogāstos – pirmais ir vinnētājs, pēdējais zaudētājs
Pass it forward – cirkulējošas bultas. Spēlētāji tagad salīdzina kārti ar spēlētājiem uz kreiso pusi, kamēr netiek aizsegta kārts vai nestājas spēkā cits effekts.

Jungle Speed _Expansion

Jaunās effektu kārtis redzamas augšējā bildes daļā.

Citas versijas

Flower PowerJungle Speed_Flower Power
2005. gada novembrī 35.000 vienībās tika izlaista speciāla versija 70-to gadu stilistikā, ietverot 80 kārtis. Fast grab tika aizvietots ar divām kārtīm – kreisā un labā roka, norādot, ar kuru roku jāgrābj totēms. Šai versijai bija ierobežots papildinājums, Kathmandu, 40 kāršu apjomā.

Luxury EditionJungle Speed_Lux
Izlaista 2005. Gada decembrī 3000 kopijās un izpārdots mēnešā laikā. Ietver sevī koka kasti, lielāku totēmu, noteikumu grāmatu, parakstītu un nummurētu sertifikātu. Kā arī: 80 pamata spēļu kārtis, 80 papildinājumu kārtis, tajā skaitā 40 kārtis no otrā papildinājuma. Šai versijai bija vēl sava versija 2008., tikai koka kasti aizstāja metāla kaste, nebija ierobežotā daudzumā un visi piederumi saiņojās standarta maisiņā.

Trakie ZaķiJungle Speed_Raving rabbids

Lapins Cretins jeb Raving Rabbids versija tika izlaista Francijā 2008. gadā, 6000 eksemplāros, priekš Ubisoft darbiniekiem, bāzējoties uz Raving Rabbids videospēles motīviem. Bija iesaiņota zaķīša formas maisiņā, ietverot vēl papildus figūriņas, kuras ir iesaistītas spēles processā. Bet jau 2010. gadā bija izlaista plašākam cilvēku lokam.
Atšķirība ir tā, kad Totēms tiek sagrābts, jebkurš spēlētājs var sagrābt Zaķi un iedot vienu kārti no savām izliktajām kārtīm otram spēlētājam. Autori pacentās un pievienoja vai pārveidoja dažus efektus:

  • Fast Grab pārsaukts par Rabbid Hunter
  • Hot Rabbid – totēma veidīgi zaķi sniedzas pēc zaķa. Visi spēlētāji ķer Zaķīša figūriņu. Totēms var tikt nogāzts, taču to nedrīkst saķert. Tas kurš veiksmīgi saķer zaķi, izdala visas izliktās kārtis starp spēlētājiem pulksteņa virzienā.
  • BWAAAAAAAH – totēm veidīgi zaķi ar paceltiem uz augšu īķšķiem. Visi paceļ savas rokas virs galvas ar diviem pirkstiem un kliedz BWAAAAAAAH. Pēdējais kurš to izdara – savāc visu spēlētāju izliktās kārtis.
  • The Beat – daudzkrāsaina kārts ar totēmu un dažiem Zaķiem, kuriem ir aizstaisītas acis. Visi spēlētāji aizvāc savas kārtis, lai galds ir tukšs. Visi, atskaitot cilvēku kurš izpēlējis esošo kārti, aizver acis. Kārti izpēlējušais cilvēks novieto totēmu jebkurā vietā uz galda, lai visi to sasniegtu un vēro, lai visiem ir aizstaisītas acis. Dodot startu visi ar aizvērtām acīm cenšas atrast šo totēmu. Kurš atrada totēmu, novieto savas kārtis zem tā. Tam kuram bija atvērtas acis savāc visu spēlētāju kārtis un tās kuras zem totēma.

Citi veidoli

Jungle Speed kompaktā versija – Jungle Speed Dark un Jungle Speed Silver, ir apaļas formas un citiem zīmējumiem, ūdensizturīgas un tās apvienojot var spēlēt variācijas ar diviem totēmiem.

Safari (2013) – mērķēts uz jauna gadagājuma cilvēkiem, ietverot piecus pus-totēmus , iekļaujot mēmus.

Ja palūkoties interneta plašumos, tad šai galda spēlei ir bijušas dažādi veidoli, pat Scooby-Doo versija eksistēja. Savukārt 2014. gadā tika izlaista spēles 20 gadu jubilejas versija, iekļaujot pārstrādātu totēmu un 80 jaunas kārtis. Runājot par veidoliem, daži arī mānās.

Jungle Speed ļaunie dvīņi

Protams, jebkurai sevis cienošai markai ir savi viltojumi. Jungle Speed gadījumā ir zināmi vismaz trīs, kaut kādā mērā, populāri viltojumi, kuri vien atšķiras dizainā, taču ne mehanikā.Tie būtu –

 Медвед

Медвед (Krievija) / Medved

Prawo Dżungli (Polija)

Prawo Dżungli (Polija)

Jungle Jam

Jungle Jam

Ja godīgi – internetā var uzdurties vismaz ducim dāžadiem dizainiem kur skaidrs, kas tā par spēli, taču tās izcelsmes avots ir tikpat nezināms kā visums.

Nintedno Wii versijaJungle Speed NintendoWii

Jungle Speed savulaik arī veiksmīgi pārceļoja digitālajā veidolā. Playful Entertainment un Next Level Games spēli izstrādāja priekš Nintedno Wii un bija izlaista Ziemeļamerikā 2009. gada 12. janvārī. Pārējie spēli ieguva martā. Spēlē var piedalīties līdz 8 spēlētājiem, līdz diviem dalot Wii kontrolieri. Spēlē tika pievienoti jauni elementi, daži no kuriem bija izvēles kārtībā, kā piemēram – grūtības redzēt kārtis.
Kopumā spēle nopelnīja pozitīvas atsauksmes, atzīstot, ka daudzpēlētāju režīms ir atkarību raisoš un ir šīs spēles stirprākā puse, taču ne vienspēlētāja režīms – mākslīgains intelekts netika līdzi dinamikā.

Nobeigumam…

Jungle Speed pasaulē labākie mēdz arī sacensties. Notiek vesals vagons ar ķerru dažādas sacencības Jungle Speed disciplīnā – pēc piejamās informācijas, pārsvarā izmanto kārtis ar visiem papildinājumiem. Bet droši vien arī pamata versiju izmanto. Ir sacencības kur izmanto jau minētos Raving Rabbids. Ir čempionāti komericjas veidā un ir fanu veidotie.

No savas puses varu teikt, ka Jungle Speed būtību saproti jau pirmās partijas laikā. Bieži spēlējot, figūras sāc iegaumēt – precīzāk, to atšķirības. Spēle ir savas atkarības raisoša un azartiska. Kaut kādā veidā pat neprātīga, jo var rasties momenti, kad pateicoties effektu kārtīm sāk notikt tāds jampandrancis, ka neattapsies, ka visas kārtis būsi savācis sev. Par viņu nepateiksi neko sevišķi, jo savā mehānikā tā ir ļoti vienkārša, bet dēļ savām niansēm sagādā kaudzi prieka un enerģiju – vai tās izzušanu.

Teorijā esošos noteikumus var pielāgot, veidojot interesantākus un prātam netveramus momentus. Vismaz viens video to pierāda..

Spēlējiet to labāko!

Dīvānu kritiķi

  1. Avatar for nika nika says:

    Bija interesanti izlasīt,nemaz nezināju,ka spēlei ir tik daudz dažādu versiju! Bet jā,piekritīšu,ka spēle ir vienkārša un enerģiska,tā aizrauj. Es tikai parasti noreaģēju ne tur,kur vajag,bet man ļooooti patīk!
    P.s. Par sāpēm gan ir taisnība,ja spēlē ar meitenēm,un tām ir gari/asi nagi. Spēles beigās rokas izskatīsies tā,it kā tajās visu vakaru kāds kaķveidīgais nagus asinājis. :joy:

  2. Jā, zinu šo spēli, biju winterconā spēlējis :smiley:@Menestrels šajā spēlē ir tik ļoti OP ar savu necilvēcisko reakciju, ka spēles otrajā daļā pat sāka padoties, lai spēli turpinātu xDDD

  3. Avatar for Rain Rain says:

    To es negaidīju. XD

  4. Reakcijas spēles ar menestrelu izvērtīsies par to, ka viņš sagraus tavu galda spēļu pašcieņu

  5. Avatar for Rain Rain says:

    Ehehehehe.

  6. Tu neesi spēlējis ar Jungle Speed karali!

  7. nezinu tādu :grinning:

  8. Avatar for Rain Rain says:

    Tad pirksti tev vēl no Speeda nav lauzti. XD

  9. Par to tad laikam ir japriecājas

  10. Avatar for Rain Rain says:

    10 out of 10 would do it again. XD

  11. ja kadreiz satikšu tad zināšu ko nespēlēt

  12. Avatar for Rain Rain says:

    Diemžēl puika vairs šajās cildnēs nerādās. #feelold XD

  13. aww, nu okay.

  14. Nu looooti reti iemetu aci :stuck_out_tongue::smiley:

  15. vov, forss raksts! Paldies @Kadiljaks. Man nebija ne jausmas ka JS ir/bija tik daudzas versiju =]

    P.S. Mes 3 marta (sestdien) no 18:00 Unicon Cafe atkal spelesim. JS un ari citas speles (nezinu kuras pagaidam. Ko sagribesies).
    Kadu nedelu pirms uzrakstisim velreiz - aicinasim pievienoties!

  16. good idea!

Turpini sarunu animeforums.lv

Dalībnieki