Pavisam nesen mēs kliedzām, ka telefoni pilnībā aizvietos datorus, jo tajos var darīt pilnībā visu. Laiciņš gan ir pagājis, bet bijām teikuši, ka PC ēra ir beigusies un tagad katram būs portatīvais. Nu, šie jautājumi ir visai skaidri un sen visi saprot, ka neviens neaizvieto vecos PC vai portatīvos. Drīzāk, sevi cienošais civilās pasaules pārstāvis cenšas apvienot visas ierīces, atvieglojot sev dzīvi. Tādā veidā sākt prezentāciju pie PC, iemest mākonī un steigā pirms pašas prezentācijas pabeigt to telefonā. Bet nu pienāk laiks, kad rodas daudz tehnoloģiskas idejas, kurām, katrs cilvēks grib redzēt savādaku realizāciju vai vispār grib izdomāt kaut ko, kas vēl nav bijis. Tam ir vajadzīgs hardware, kuru izstrādāt atsevišķiem uzdevumiem ir visai dārgi un ne katrs moderns IT speciālists grib vai prot to darīt. Šodien es pastāstīšu par modernu tendenci – vienplates datoriem. Nosaukšu tos plusus un trūkumus un nosaukšu skaļākos pārstavjus.
Dators pats par sevi ir visai universāla konstrukcija. Tajā ir procesors, atmiņas bloks un ievada/izvada interfeiss. IT jomā pieņemts, ka ne vienmēr datoram ir vajadzīgs monitors vai jebkāda ievada/izvada aparatūra – pele, klaviatūra.
Balstoties uz šiem principiem Britu labdarības organizācija, 2012. gadā parādīja pasaulei Raspberry Pi vienplates datorus. Datorā, kas ietilpst kabatā ir viss nepieciešamais standarta ofisa darbiniekam. Operētāju sistēma, kas bāzēts uz Linux Debian (uz kura eksistē vairāk populārais Ubuntu), izeja internetā. Porti klaviatūrai, pelei, monitoram un, protams, skaņai. Tam nav visātrākais procesors un, atklāti sakot, grafiskā sastāvdaļa ir vajākais, ko vien varat darīt ar šo datoru, bet neskatoties uz šo ir izveidotas vairākas operētajsistēmas, kas adoptē šo mazulīti priekš retro spēļu konsoļu emulēšanas. Protams, tas nav vienīgais, kā var lietot šo mazuli. Vienplates datori nav domāti priekš ikdienas lietošanas, tie domati lai radīt. Raspberry Pi pēc noklusējuma atbalsta Python un ir sarakstītas attiecīgas bibliotēkas, kas atvieglo dato izvadīšanu / ievadīšanu. Attiecīgi uz viņa var būvēt projektus, kā gudra māja, smart TV un visādas fīčas, kuras nepieciešamas, lai risinātu balto cilvēku problēmas.
Bija doma pieminēt OrangePi, bet būšu īss – ķīniešu klons. Nav labāks, nav sliktāks. Ķīniešu klons.
Arduino
Laikam viens no interesantākiem pārstavjiem. Tas nav gluži dators pieņemtajā saprašanā. Pa lielam tas ir projekts, kas ietver sevī vairākus variantus, atkarība no vajadzībām. Viens no populārākiem ir Arduino UNO. Tā ir programmēšanas plate ar ievadu / izvadu piniem, no kuriem var mierīgi veidot portus. Pie tam divi pini, noklusēti, piespiedu kārtā kalpos, kā TX un RX porti, no kuriem var realizēt USB savienojumu. Procesors? Nu, te ir ATmel ATmega328. Tas ir mikroprocesors (biežāk minēts, kā mikrokontrolieris), kura tehniskās specifikācijas ir 32Kilo Baiti flešatmiņas datu un programmas uzglabāšanai. 1KiloBaits EEPROM operatīvās atmiņas. Kā arī 28 kājiņas (PIN) binārā signāla saņemšanai / izvadei. Protams, par operatīvām sistēmām šādā līmenī runa neiet. Nesanāks iebāzt pat slaveno КалибриOS, kuram vajag ~900Kb. Šis datoriņš domāts, lai ar ArduinoIDE sagatavot procesoram instrukcijas un uzprogrammēt primitīvas ikdienas darbus. Plaši tiek pielietots tādās ierīcēs, kā Gudrie ledusskapji, Gudrie putekļusūcēji, gudrās fermas, Gudrās durvis. Galvenā īpašība ir tāda, ka nepieciešams tikai vienu reizi nopirkt pašu plati, bet procesorus var nopirkt atsevišķi. Protams, jāpiemin, ka šādā cenas segmentā jūs saņemsiet ļoti ērtu un ātru veidu, ka realizēt elektronikas projektu.
Intel NUC
Tehniski, tas ir Raspberry Pi klons. Vienīgais jāskatās uz saturu un tehnisko pusi. Tas ir Intel produkts, tātad jāsaprot, ka tajā iet iekšā Intel procesors 95442, kas ir i3-7100U procesora identifikators. Diemžēl, mans eksemplārs vēl nav sataustāms, bet varu pastāstīt pieredzi, no citiem lietotājiem. Tas, principā, var pilnībā aizvietot ofisa datoru. Šādu datoru var dot cilvēkam bēz īpašām pretenzijām pret datoru, kas sagaida no tā tikai brauzeri un ofisa pakotnes. Intel NUC, protams, var pavilkt visai vājas spēles, kurām ir nedetalizēta grafika, bet šis dators nav domāts tam. Tas domāts pirmkārt, kā Windows mašīna, kura pildīs monotonas darbības vai aizvietos vecus klučus ofisā. Atšķirība no Raspberry Pi te ir visai spēcīga iebūvēta videokarte, kas ļauj noslogot procesoru īpašā veidā, piemēram izveidot informācijas tablo uz 4k televīzora.
Vienplates datoru plusi:
- cena
- kompakts
- no iepakojuma tiek saņemts gatavs produkts
- ir plaša pielietojuma sfēra
Mīnusi:
- Jauda
- Izmēra dēļ var būt pārāk maz veidu, kā komunicēt ar interfeisu, piemēram, Raspberry Pi nevar pieslēgt videokarti.
- Nepieciešamas zināšanas IT jomā, lai realizēt savus projektus
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.