Japāņu vasaras festivāls – īsumā

Japāņu vasaras fetivālsIespējams, daidzi redzējuši anime vai filmu epizodes, kur tās varoņi uzvelk tradicionālos tērpus un nakts laikā dodas uz svētkiem, kas atgādina karnevālu un vēlāk vēro krāšņu salūtu. Tādi svētki nav sastopami tikai autoru fantāzijās. Kādi viņi ir patiesībā, tad arī īsumā!

Natsumatsuri jeb vasaras festivāli ir tas ar ko daudziem japānas iedzīvotājiem asociējas vasara. Došanās uz pludmali, peldēšanās, saldējuma ēšana ir tās lietas ar ko nodarbojas daudzi, kad laiks paliek siltāks, bet pienākot jūlijam, natsumatsuri kļūst par daļu no ikdienas dzīves. Dažāda veida festivāli Japānā notiek ne tikai vasarā, bet arī citos gadalaikos, kas rada jautājumu. Kāpēc gan natsumatsuri ir tik īpaši svētki?

Ģērbšanās

Visiem, kas dodas uz šo festivālu nav obligāti jāvelk japāņu tradicionālo yukata kimono, bet tomēr daudzi to dara, jo kur tad vēl var uzvilkt šo senās kultūras mantojumu?

Yukata ir viens no kimono veidiem, kas tiek ģērbts vienā slānī, tas ir diezgan plāns un parasti taisīts no kokvilnas, kas arī šo kimono padara perfektu priekš Japānas karstajām vasarām! Gan vīrieši, gan sievietes šos kimono parasti velk uz vasaras festivāliem vai uz karastajiem avotiem. Yukata tiek vilkta kopā ar geta (japāņu sandales) un obi (plata josta, kuru sasien ap yukata, vīriešiem tā nav tik plata kā sievietēm). Bieži vien tiek ņemtas arī yukata atbilstošas somiņas – kinchaku, kurā salikt dažādos festivālā iegūtos labumus.

Rokās turamie vēdekļi uchiwa vai saliekamie vēdekļi sensu ir  ļoti bieži sastopami vasaras festivālos. Tie ir ļoti parocīgi brīžos, kad paliek karsti un tos var viegli aizlikt aiz obi jostas, kad tā vairāk nav nepieciešama.

Ēdiens

Vasaras festivālos ēdiena nekad netrūkst! Garās ārā gatavojamo ēdienu stendu rindas, kas tiek sauktas par yatai aizpilda ielas malas ar visdažādakajiem klasiskajiem un gardajiem Japāņu ēdieniem. Visbiežāk var sastapt klasiskos ēdienus kā takoyaki, okonomiyaki, yakisoba, kakigoori (rīvēts ledus) un neskaitāmi daudz dažādu gardumu, kas tiek uzsprausti uz kociņa.

 

Takoyaki

Takoyaki, bumbiņas, kas tiek gatavotas no mīklas ar astoņkāju pildījumu

Yakisoba

Yakisoba jeb ceptas nūdeles

Okonomiyaki

Okonomiyaki jeb kāpostu pankūka ir pagatavota no daudz dažādām sastāvdaļām kā kāposti, olas, gaļa, garšvielas un pa virsu tiek uzlieta okonomiyaki mērce.

 

kakigoori

Anime Barakamon – kakigoori jeb rīvēts ledus ir domāts priekš visiem!

cepts kalmārs

Gou un viņas draudzene no anime “Free!” ar ceptu kalmāru uz kociņa

 

Izklaide

Ēšana un dejošana nav vienīgās lietas, ko var darīt natsumatsuri festivālā. Ir pieejamas vēl daudz dažādas spēles un aktivitātes kā kingyo sukui jeb zelta zivtiņu ķeršana, dažādas mērķa šaušanas spēles, kādas parasti var arī atrast karnevālos, pat spoku mājas bieži vien ir pieejamas šāda veida pasākumā.

Kingyo Sukui

Kingyo Sukui

Šīs spēles mērķis ir izmatojot nelielu lāpstiņu ar papīra viduci, ko sauc par poi, noķert un iemest zelta zivtiņas savā bļodiņā ar ūdeni. Pat ja lāpstiņas papīra viducis saplīst, jūs varat turpināt spēli, līdz lāpstiņa saplīst pa visam. Spēles beigās jūs kļūstat par visu izķerto zivtiņu jauno saimnieku!

Yoyo sukui

Zēni no anime “Free!” spēlē bumbiņu izķeršanas spēli

Var arī iegādāties dažādās maskas un nēsāt to visa festivāla laikā

Obake Yashiki (spoku mājas)

 

Daudzi festivāli arī iekļauj sevī tradicionālās japāņu dejas. Ļoti populāra ir bon odori deja. Video zemāk varat noskatīties dzīvu piemēru.

Festivāla beigās dalībnieki dodas vērot salūtu, kas arī apzīmē to, ka natsumatsuri festivāls ir beidzies. Festivāls, kurā ir salūts tiek saukti arī par hanabi taikai. Atšķirībā no rietumu kultūras, kur salūtus parasti laiž Jaunajā gadā vai citos lielākos svētkos, Japānā salūts asociējas tieši ar vasaru. Agrāk Japāņi izmantoja salūtu, lai aizbiedētu ļaunos garus! Arī tāda veida salūtam ir savs festivāls, kuri saucās par obon, kur tiek svinēta mirušo cilvēku dvēseļu atgriezšanās atpakaļ uz zemes. Mūsdienu Japānā, festivālos notiek arī salūtu sacensības, kur uzvar vis skaļākā, lielākā un krāšņākā salūta izveidotājs.

Ceru, ka jums Jums radās vēlme doties uz šo apbrīnojamo natsumatsuri festivālu!

Raksts ņemts no AnimeForums.lv

Leave a Reply