Anime mums demonstrē, ka japāņu skolas ir samērā jautra vieta, kur var izklaidēties ar draugiem un klasesbiedriem, piedalīties dāžādos pulciņos un vispār, jaukākā vieta ikdienas dzīvē – vairumā. Daži ikdienas darbi, kā klases uzkopšana vai publiska talka ir sīkumi. Taču paverot priekšskaru, bilde mazliet spēj mainīties.
Skolas gaitas
Mācību gads sākas aprīlī un tiek dalīts trijos semestros kurus atdala nelieli brīvlaiki un vasaras sezonā viens mēnesis. Macību nedēļa ilgst piecas vai sešas dienas – atkarīgs no skolas. Sastāv no trijiem posmiem sākot no sešiem gadiem:
- sākumskola – 6 gadi (obligāti jābeidz)
- vidusskola – 3 gadi (obligāti jābeidz)
- augstskola – 3 gadi (nav obligāti jābeidz)
Uzsākoties skolas gaitām sākas īsto asaru, sviedru, asiņu un “utji putji” aizliegumu periods, kur laiks atpūtām ar draugiem ir izsvītrojams, kā sekss, jo vienīgais ar ko tev būs sekss ir mācību literatūra un tās pielūgšana. Vienīgā izklaide būs grīdas beršana un skolas apkārtnes uzkopšana jeb armijas disciplīna garantēta.
1.Ierašanās skolā
Drošība ir viena no japāņu skolu prioritātēm un šim jautājumam pievērš diezgan lielu uzmanību. Drošības noteikumus jāsāk jau ievērot izejot no mājām. Nāksies izmantot savas četras, lai tiktu uz skolu – kategoriski ir aizliegts doties ar mašīnām uz skolu. Labākajā gadījumā – sabiedriskais transports un pat tad darbojas bauslis: “Būs tev stāvēt sabiedriskajā transportā, lai vietu brīvu dotu vecāka gājuma cilvēkiem.”
2.Dažādu ieradumu aizliegums
Anime skolēni mēdz staigāt pa skolu lasot grāmatu un košļājot košļeni, kaut ko ēdot un darot kaut ko šim varonim raksturīgu, kas padarot to interesantāku skatītājiem.
Tad lūk – fantastu fantāziju “fanfiks”. Esošās lietas ir aizliegtas un citas pēs skolas domām nepieklājīgās lietas, jo tas var ietekmēt ne tikai skolēnu reputāciju, bet gan arī pašas skolas reputāciju. Tomēr šie noteitumi neattiecas uz skolēnu, kad atrodas ārpus skolas teritorijas.
3.Obligātā skolas forma
Anime fantazieri parāda skolas formu atšķirības, bet bieži vien var novērot, ka galvenajām varonēm ir īsi svārki – kam arī ir savs reālais pamatojums, garas zeķes un jauka, neierasta frizūra ar aksesuāriem, lielām brillēm un iespējams ar rotaslietām. Skolas mēdz piedāvāt arī citus skolas formu variantus, bet īsumā, visbiežāk sastopamās skolas formas ir jūrnieku tipa vai parasta žakete.
Žaketes tipa skolas formas komplektā ietilpst balts garpiedurkņu krekls, kaklasaite gan puišiem, gan meitenēm (dažreiz meitenes kaklasaites vietā var nēsāt lenti). Tam pa virsu seko žakete. Jūrnieku stila meiteņu skolas formas galvenā atšķirība ir jūrnieku stila krekla apkakle kā arī viņām zem apkaklēm ir jānēsā ap kaklu aptīts lakats. Zēni nēsā žaketes ar augstu apkakli kuras tiek sauktas par gakuran, kurai ir zelta krāsas pogas. Vasaras laikā skolēniem ir atļauts novilkt žaketes lielā karstuma dēļ, tādējādi var staigāt pa skolu tikai baltajā kreklā ar īsajām piedurknēm.Japāņu skolās ir stingri aizliegts ierasties ar krāsainiem nagiem, pārāk lielu meikapa kārtu, drēbēs kuras nepiestāv skolas formai un krāsotiem matiem (ja vien tā nav melna vai tumši brūna krāsa). Košās frizūras un matu krāsas, kas tik bieži tiek sastopamas anime skolēniem, izrādās, ka patiesībā, īstajās skolās ir aizliegtas un ir tikai autora iztēles auglis!
Interesanti, bet skarbie japāņu skolu ģērbšanās noteikumi, kas bija paredzēti visus padarīt vienlīdzīgus noveda līdz tam, ka skolēni sāka uz savām somām piestiprināt dažādus jaukus aksesuārus, lai izceltos uz citu fona.
4.Apavu nēsāšana
Japāņu skolēniem atvēl skapīšus, kur, pirms dodoties klasē, ir jānovieto savus āra apavus (parasti tie ir mokasīni) un jāuzvelk skolas dotie apavi “uwabaki” (no japāņu valodas tulkojot – iekštelpu čības). Tas ir nepieciešams, lai skolu uzturētu tīru un atvieglotu grīdu tīrīšanu, jo japāņu skolās nav apkopēju.
Iespējams, ka anime pasaulē neesat sastapušies ar tādu lietu kā “o-soji”, kad studenti uzkopj paši savu klasi, ieskaitot arī grīdas mazgāšanu. Tas ir nepieciešams, lai skolēnos audzinātu raksturu un atbildību. Apkopēji nav vajadzīgi, jo tieši skolēni ir tie, kas visu uzkopj.
5.Nekādu saldumu skolā!
Ēdieni ar augsta cukura saturu un ātri pagatavojamie ēdieni ir stingri aizliegi gandrīz vai visās japāņu skolās, lai uzlabotu skolēnu veselību. Skola rūpējas par to, lai skolēniem nerastos problēmas ar zobiem, sirdi, asinsriti utt. Pusdienās skolēni ēd skolas piedāvāto ēdienu vai arī līdzi paņemto kastīti ar mājās pagatavoto ēdienu, kas visbiežāk sastāv no rīsiem, olām, zivīm, augļiem un dārzeņiem.
Vai jūs joprojām uzskatat, ka anime skolas ir pielīdzināmas īstajām skolām, kur valda patiesi strikti noteikumi it visam? Tas ir normāli, ka anime pasaule atšķiras no īstās pasaules, bet tomēr galvenā doma tiek saglabāta un iedvesmu autors paķer tieši no 4D pasaules. Nākamreiz, kad sastapsieties ar anime skolas dzīvi, jūs jau zināsiet cik gan patiesa un brutāla tā ir.
Rakstu sastādīja: @Onii_Chan
Rakstu rediģēja: @Kadiljaks
Sākt apspriešanu animeforums.lv